Kurzajki to potoczne określenie brodawki wirusowej, rodzaju narośli skórnej wywołanej przez zakażenie HPV (ang. Human Papilloma Virus). HPV jest to wirus brodawczaka ludzkiego, który po zetknięciu z uszkodzoną skórą wnika w jej głąb i namnaża się w komórkach nabłonka, tworząc grudkę o rogowaciejącej powierzchni. Brodawki występują najczęściej na dłoniach, palcach rąk i stopach, ale może także pojawić się na innych częściach ciała.
Jak wygląda brodawka? Kurzajki mają twardą, szorstką powierzchnię i często przypominają swoim wyglądem ziarno lub kroplę. Brodawka może być cielista, żółtawa lub brązowa. Co więcej, może występować pojedynczo lub w skupiskach. Należy jednak pamiętać, że są one zakaźne i mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, dlatego ważne jest unikanie ich drapania czy usuwania ich rękami. Kurzajka może powstać nawet po ok. od 2 miesięcy do pół roku od zakażenia HPV. Szybkość jej wzrostu jest kwestią indywidualną.
Brodawki skórne są zwykle bezbolesne, ale mogą wywoływać dyskomfort lub ból, szczególnie jeśli znajdują się w miejscach, które ulegają tarciu lub uciskowi. Usuwanie kurzajek może wymagać cierpliwości, a metoda eliminacji brodawki zależy od wielkości, lokalizacji, liczby zmian oraz reakcji organizmu. Istnieje kilka różnych metod usuwania kurzajek. Do najpopularniejszych należy laserowe usuwanie kurzajek, zamrażanie (krioterapia), a także preparaty keratolityczne. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu lub metody, warto skonsultować się z dermatologiem, który pomoże wybrać odpowiednie leczenie brodawek.